Do Straży Miejskiej w Legionowie wpływa ostatnio coraz więcej sygnałów o przebywających na terenie miasta lisach. Zdaniem specjalistów, o tej porze roku to normalne zjawisko, jednak w kontaktach z tymi dzikimi zwierzętami należy mieć się na baczności.
Większa aktywność lisów wynika z ich okresu godowego, kiedy te żyjące samotnie zwierzęta łączą się w pary do czasu odchowania młodych. To właśnie wtedy chętnie przenoszą się one na obszary zurbanizowane, blisko osiedli ludzkich, licząc tam na łatwiejszy dostęp do pożywienia. Jakkolwiek lisy nie stanowią dla człowieka zagrożenia, warto zachować ostrożność, widząc w pobliżu te sympatyczne zwierzaki.
Co więcej, zbliża się ich okres ochronny, który potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca, a wtedy możliwe do podjęcia przez miejskie służby działania będą musiały ograniczyć się tylko do potwierdzenia przebywania lisów w danym miejscu. W tym czasie nie można na nie polować, płoszyć ich, zabijać, ani też niszczyć ich nor. W myśl Ustawy o ochronie zwierząt grozi za to nawet do 5 lat pozbawienia wolności. – Musimy sobie zdać sprawę, że lisy mieszkają też w miastach, wśród ludzi – parkach, na budowach, działkach. Jest to spowodowane między innymi łatwym dostępem do pożywienia. To dzikie zwierzęta, prowadzą skryty tryb życia, więc nie widzimy ich na ulicach, ale teraz, gdy rozpoczynają sezon godowy, mogą być bardziej widoczne. Pamiętajmy, to dzikie zwierzęta, a więc mogą być nieprzewidywalne. Nie próbujmy robić sobie z nimi zdjęć, nie podchodźmy do nich ani ich nie straszmy, gdyż może się to dla nas źle skończyć – przestrzega Adam Nadworski, komendant Straży Miejskiej w Legionowie.
Zgłoszenia dotyczące kontaktów z lisami przyjmują w Legionowie pracownicy ratuszowego wydziału gospodarki komunalnej – tel. (22) 766 40 26 lub dyżurny Straży Miejskiej – tel. 986. Po ustaniu okresu ochronnego zostaną podjęte czynności zmierzające do odłowu lisów i przewiezienia ich na bezpieczne dla nich tereny leśne.