Ostatnio, szczególnie w kontekście pandemii, dużo mówi się o bezpieczeństwie seniorów. W Legionowie troska o najstarszych mieszkańców to jednak nie tylko kwestia tygodni czy miesięcy. Już bowiem osiem lat temu w mieście rozpoczęto realizację programu pod nazwą Bezpieczny Legionowski Senior.
Odpowiedzialne za niego było Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”. – Postanowiliśmy, korzystając ze wsparcia władz miasta i wszystkich organów pracujących w sferze bezpieczeństwa, przygotować program, którego celem będzie poinformowanie i wzbogacenie wiedzy seniorów o tym, jak mają się zachowywać w określonych sytuacjach – mówił dr Roman Biskupski, prezes SPP „Nadzieja”. Te sytuacje miały dotyczyć m.in. znajomości prawa miejscowego, tego jak być bezpiecznym na drodze oraz jak rozpoznać, czy wnuczek lub wnuczka są pod wpływem narkotyków. Organizatorzy akcji chcieli też przybliżyć seniorom zagadnienia dotyczące przestępstw dokonywanych w cyberprzestrzeni oraz nauczyć ich, jak reagować w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.
O potrzebie wprowadzenia programu świadczyły liczby. Wynikało z nich, że w Legionowie w 2012 roku mieszkało ponad 16 tys. osób powyżej 60. roku życia. O potrzebie nabycia nowych umiejętności mówili też sami seniorzy. – Któregoś dnia byłam świadkiem sytuacji, w której młodzi ludzie wyrwali torebkę kobiecie idącej ulicą. I co ona miała zrobić? A ja, jak jej miałam pomóc? – mówiła jedna z osób obecnych na spotkaniu. Program Bezpieczny Legionowski Senior miał ich właśnie nauczyć, jak w takich sytuacjach reagować i pomagać. W akcję włączył się też Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Straż Miejska, sanepid, Ośrodek Pomocy Społecznej i Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta. Szefowie wszystkich tych instytucji byli obecni na konferencji zorganizowanej w marcu 2012 roku, która inaugurowała realizację programu.
Kolejnym etapem projektu były warsztaty w siedzibie Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym, prawu miejscowemu oraz zagrożeniom, jakie wiążą się z cyberprzestrzenią, narkotykami i przestępstwami pospolitymi.