Za kilkanaście dni, dzięki współpracy urzędu miasta oraz ZOZ Legionowo, ma ruszyć w Legionowie punkt szczepień masowych przeciw Covid-19. Aktualnie trwają wielostronne uzgodnienia, a także zaawansowane prace organizacyjne związane z jego powstaniem na terenie Lodowej Areny.
Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców i obecną sytuację sanitarną, Urząd Miasta Legionowo wystąpił do wojewody o zgodę na utworzenie punktu szczepień masowych. Ten zaś owej zgody udzielił. Działania będą realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Jak informuje legionowski ratusz, ma on być odpowiedzialny za logistykę punktu, zaś w zakresie prowadzenia szczepień nadzór będzie prowadzić jednostka medyczna, czyli Zespół Poradni Specjalistycznych ZOZ „Legionowo”. – Trwają prace przygotowawcze i lada chwila zostanie podpisane porozumienie z prezes Dorotą Glinicką. W kwietniu do Polski spodziewana jest dostawa 7 mln dawek szczepionek. Liczymy na dostawy i na to, że w Legionowie minimalna wydajność będzie wynosić 500 dawek dziennie – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.
Legionowski punkt w Lodowej Arenie ma ruszyć 19 kwietnia. Jeśli chodzi o podział ról, do zadań jednostki medycznej będzie należeć m.in. zamawianie potrzebnych dawek, odbiór i ich przechowywanie, pomoc w e-rejestracji i wypełnianiu e-karty szczepień, rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ oraz zapewnienie personelu medycznego. Samorząd natomiast zajmie się organizacją miejsca, gdzie będą wykonywane szczepienia, skompletowaniem kadry medycznej tworzącej zespoły szczepień i zarządzaniem procesem szczepień.
Szczepienia w nowym punkcie będą przeprowadzane przez zespoły, w skład których ma wchodzić m.in. osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy (lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka) i osoby kwalifikujące oraz wykonujące szczepienia. W każdym punkcie powinny pracować przynajmniej 2-3 zespoły szczepiące. Dodatkowo w każdym punkcie szczepień masowych pracę ułatwiać mogą osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Samorządy będą mogły w tym celu korzystać np. z pomocy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Straży Miejskiej.
Na szczepienie będą mogły się zapisać osoby z aktywnymi e-skierowaniami. W momencie zapisywania na szczepienie pacjent otrzyma zalecenie dokładnego zapoznania się z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się na szczepienie. Pacjenci zostaną poproszeni o wydrukowanie i wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się do punktu szczepień co znacznie ułatwi jego personelowi pracę.