Jak zapowiedzieli tamtejsi urzędnicy, w Serocku pojawią się wkrótce zwiastuny Systemu Informacji Miejskiej dedykowanego miastu i gminie. Wprowadzi on jednolity pod względem wizualnym oraz architektonicznym zespół wzorników, zaprojektowanych z myślą o serockich nośnikach informacji publicznej. Ma być bardziej estetycznie, zrozumiale i czytelnie.
Serocki system ma na celu wprowadzenie jednolitej estetyki nośników, a co za tym idzie – ułatwienie identyfikacji informacji gminnych, usprawnienie poruszania się w lokalnej przestrzeni oraz umożliwienie szerszego i łatwiejszego dostępu do informacji o mieście i gminie. – Naszym założeniem było stworzenie przejrzystego i uniwersalnego projektu oznakowania wpisanego w tkankę miasta i gminy w sposób jak najbardziej neutralny. Kierowaliśmy się nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w bardziej rozwiniętych pod tym względem miastach europejskich. Uporządkowanie informacji i zaprojektowanie systemu zgodnie ze współczesnym wzornictwem i designem stanowi również bardzo ważny element wizerunku miasta czy gminy, który przekłada się na odbiór i promocję regionu – uważa serocki burmistrz Artur Borkowski.
Obecnie w mieście oraz gminie funkcjonują różnego rodzaju nośniki informacyjne (tablice informacyjne, tabliczki kierunkowe, tabliczki z nazwami ulic, rozmaite oznakowania ścieżek, tras i kierunków), którym brakuje spójności wizualnej: tak w sferze projektowej, jak i wykonawczej. Niezwykle ważną kwestią bywa też nadmierne nagromadzenie nośników informacyjnych lub ich brak. Nowy System Informacji Miejskiej ma wprowadzić ujednolicenie pod względem wizualnym oraz ład w przestrzeni publicznej. Oznakowanie obejmie kilka poziomów informacji: tablice adresowe, tablice z nazwami ulic, tablice kierujące do ważniejszych obiektów użyteczności publicznej, kulturalnych i rekreacyjnych, tablice tematyczne odnoszące się do historii oraz atrakcji miasta i gminy, a także elementy oznakowania turystycznego.
Pilotażowe wdrażanie SIM to pierwszy etap porządkowania, zmiany estetyki przestrzeni publicznej miasta i gminy. Pierwsze projekty SIM zaistnieją wkrótce w obszarze plaży miejskiej, ul. Kościuszki w Serocku oraz w Wierzbicy. – W dalszej kolejności skupimy się na ujednolicaniu i porządkowaniu małej architektury miejskiej, w skład której wchodzą takie elementy jak ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci czy barierki krawężnikowe – zapowiada zastępca burmistrza Marek Bąbolski.
W projekcie wyróżniono poszczególne obszary tematyczne w zakresie funkcjonowania miasta i gminy, dedykowane dla określonych grup docelowych. Stali mieszkańcy docenią informacje w zakresie życia codziennego, kultury czy biznesu, turystów zaś zainteresują rekreacja, sport oraz szlaki i ścieżki turystyczno-historyczne lub przyrodnicze. W tym względzie pomogą nowoczesne tablice informujące o głównych obiektach, pokazujące uproszczony plan miasta czy proste tablice kierunkowe. – Nasza gmina jest zróżnicowana przestrzennie. Historyczna zabudowa rynku, stanowiącego punkt zbiegu wszystkich traktów komunikacyjnych, sąsiaduje z nowszą architekturą centrum miasta i jego okolic. Dlatego System Informacji Miejskiej musi być na tyle wszechstronny i uniwersalny, by sprawdził się w zróżnicowanym otoczeniu architektonicznym i krajobrazowym, jak również był odpowiedni dla różnych grup odbiorców. W nawiązaniu do tej różnorodności oraz potencjału gminy i miasta powstało nowe hasło, idealnie identyfikujące naszą przestrzeń i zasoby: „Serock – na szlaku możliwości”. A tych możliwości u nas jest bardzo wiele: tak inwestycyjnych, rekreacyjnych, jak i turystycznych – dodaje Artur Borkowski.
Dodatkowo, dla wzmocnienia lokalnego systemu identyfikacji, powstał nowy znak marki – miasta i gminy. Pojawi się on na wielu projektowanych nośnikach informacji, a nawiązuje do herbu miejskiego i postaci św. Wojciecha, co stanowi ukłon w kierunku tradycji i historii miasta. W sferze wizualnej projekt wyróżniają współczesny design oraz liternictwo.