Chociaż pracownicy zarządzającej Parkiem Zdrowia spółki KZB Legionowo jak co roku już od wczesnej wiosny byli gotowi do uruchomienia znajdującej się tam tężni, na przeszkodzie stanęły ograniczenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Teraz, gdy liczba zachorowań wskazuje, że znajduje się on w odwrocie, w pachnącym solanką sercu parku znów można odetchnąć pełną piersią.
Dla wielu bywalców legionowskiego Parku Zdrowia tamtejsza tężnia stanowi jego główną atrakcję. Nie bez przyczyny, bo lokalna namiastka Ciechocinka to nie tylko ładny element parkowej przestrzeni, lecz także – kiedy jest uruchomiona – korzystnie wpływa na zdrowie. Pod pewnymi wszakże, zwłaszcza w okresie pandemii, warunkami. – Ponieważ nadal obowiązują obostrzenia sanitarne, z naszej tężni należy korzystać przy zachowaniu określonych zasad bezpieczeństwa. Są one zawarte w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącym funkcjonowania fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce – przypomina Irena Bogucka, prezes zarządu spółki KZB Legionowo.
W myśl wspomnianego komunikatu podstawowe znaczenie przy korzystaniu z tężni mają następujące czynniki: rezygnacja z odwiedzania tężni w przypadku złego samopoczucia i klinicznych objawów infekcji, zachowywanie dystansu społecznego – pozostawanie w odległości minimum 1,5 m od innych odwiedzających (nie dotyczy osób wspólnie mieszkających), unikanie przebywania w miejscach zatłoczonych – gdy wokół tężni gromadzi się duża liczba osób niezachowujących niezbędnego dystansu, a także częste mycie i dezynfekcja rąk.
Warto pamiętać, że odpoczynek przy tężni jest dostępny dla osób w każdym wieku, jednak w przypadku problemów zdrowotnych zaleca się przed wizytą konsultację lekarską, aby ustalić, czy nie ma medycznych przeciwwskazań dla tej formy wypoczynku. Jednorazowa wizyta powinna trwać około 30-40 minut. Jeśli chodzi o wskazania lecznicze i profilaktyczne, o odpoczynku w oparach solanki powinny pomyśleć głównie osoby pracujące w znacznym zapyleniu, w wysokiej temperaturze, często przebywające w dużej aglomeracji miejskiej, a przede wszystkim alergicy, palacze tytoniu, ludzie cierpiący na zapalenie zatok, nawracające stany zapalne dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, płuc lub zmiany zapalne w POChP), stany zapalne górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zatok przynosowych oraz krtani), nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia, nerwicę i inne zaburzenia wegetatywne, a także niedoczynność tarczycy.
Przeciwwskazaniami do korzystania z tężni są natomiast: choroby nowotworowe, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, niewydolność naczyń wieńcowych serca (zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi), nadczynność tarczycy oraz nadwrażliwość na brom, jod lub inne jony zawarte w solance.