Dla zarządzającej pokaźną liczbą gminnych, a także prywatnych nieruchomości spółki KZB Legionowo priorytetem od zawsze było bezpieczeństwo ich mieszkańców oraz użytkowników. Było, jest i pozostanie. Dobrze to widać po jej działaniach w trakcie pandemii, kiedy to – mimo konieczności stosowania się do ograniczeń sanitarnych – udanie łączono działalność inwestycyjną z bieżącą troską o stan obiektów.
Kilkanaście ostatnich miesięcy wszystkim dało się we znaki. Inaczej jednak pandemiczne komplikacje odczuwają na swej skórze osoby cywilne, a inaczej instytucje. Dla zarządu i pracowników spółki KZB mierzenie się ze skutkami koronawirusa oznaczało olbrzymią zmianę w podejściu do rutynowych działań związanych z zarządzaniem komunalnymi czy wspólnotowymi nieruchomościami. Zmianę polegającą głównie na uzupełnieniu pakietu wykonywanych tam zwykle czynności o wszechstronne zabezpieczenie sanitarne. Chociaż tu i ówdzie łatwe to nie było, cel został osiągnięty.
Jeśli chodzi o techniczne utrzymanie komunalnej substancji mieszkaniowej oraz budynków wspólnot mieszkaniowych, spółka KZB – współpracując w tym zakresie z wyspecjalizowanymi firmami – zrealizowała wszystkie coroczne przeglądy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowania, tj. solidności konstrukcji, szczelności instalacji gazowej, drożności przewodów kominowych, a także stanu instalacji elektrycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Warto też wspomnieć o kompleksowym remoncie jedenastu pustostanów znajdujących się pod nadzorem technicznym KZB. – Jednym z najistotniejszych zadań było czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców i reagowanie na zgłaszane usterki techniczne mogące stanowić zagrożenie lub w istotny sposób utrudniające ich codzienne życie. Tylko w ubiegłym roku tego typu zgłoszeń przyjęliśmy i usunęliśmy ponad 1300, nie odnotowując uzasadnionych skarg na sprawność działania naszych służb. Przy czym podstawową trudnością, z którą na co dzień mamy do czynienia w zakresie technicznego utrzymania administrowanych budynków, jest ich zróżnicowanie konstrukcyjne: od pozbawionych infrastruktury technicznej, przedwojennych budynków drewnianych, po wysoce nowoczesne budynki wspólnot mieszkaniowych – zaznacza Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego spółki KZB Legionowo.
Pełną parą toczyły i toczą się też prace w budynkach oświatowych, użyteczności publicznej oraz obiektach sportowo-rekreacyjnych. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych przeglądów zajęto się tam remontami i robotami konserwacyjnymi. W zależności od potrzeb obiektu były to głównie naprawy pokryć dachowych, malowanie pomieszczeń w budynkach, częściowa wymiana oświetlenia wewnętrznego, wymiana lub naprawa stolarki okiennej, drzwiowej i okładzin podłogowych, naprawa instalacji odgromowych, modernizacja i rozbudowa instalacji elektrycznej, alarmowej i monitoringu wizyjnego, a także wykonanie instalacji odprowadzających wody opadowe z budynków.
W trosce o bezpieczeństwo młodych użytkowników w ostatnich tygodniach spółka zajęła się między innymi częściową wymianą bezpiecznych nawierzchni i ogólną kosmetyką placów zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 7 oraz Szkole Podstawowej nr 3 w Legionowie. Wszystko po to, aby po wakacjach czekały one na maluchy i uczniów w pełnej gotowości do użytku. – Bez względu na to, jaka będzie wtedy sytuacja sanitarna oraz związane z nią ograniczenia, zadbaliśmy o to, aby wszystkie obiekty zostały właściwie przygotowane do rozpoczynającego się we wrześniu kolejnego roku szkolnego. Mam nadzieję i trzymam kciuki za to, żeby dzieci i młodzież nie musiały już uczyć się zdalnie i mogły uczęszczać do swoich placówek oświatowych – mówi Irena Bogucka, prezes zarządu spółki KZB Legionowo.