Trudno o lepszy przykład na to, jak dzięki umiejętnemu zarządzaniu nieruchomością można szybko i znacząco podwyższyć jej standard, zapewniając mieszkańcom o wiele korzystniejsze warunki do życia. Przykład od blisko dwóch lat dawany między innymi przez będący pod opieką spółki KZB Legionowo budynek komunalny przy ulicy Batorego 4.
Dzięki wykonanym w 2019 roku pracom mieszkańcy administrowanego przez spółkę KZB budynku przy ulicy Batorego 4 jego modernizację mają już za sobą. Przed sobą zaś o wiele bardziej komfortowe życie, już bez uciążliwej konieczności palenia w domowych piecach. Uciążliwej, chociaż z trochę innych względów, także dla środowiska i żyjących po sąsiedzku ludzi. Łatwo zatem zrozumieć fakt wytypowania niemłodego już przecież obiektu do podnoszącego jego funkcjonalność remontu.
Kompleksowy, techniczny i wizualny lifting przedwojennego budynku na Batorego 4, posiłkując się środkami zewnętrznymi, sfinansował legionowski urząd miasta, Realizowana przez dwa miesiące inwestycja stanowiła element Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Legionowo na lata 2018-2022. Jeżeli chodzi o zakres kosztujących przeszło 640 tys. zł prac, objęły one głównie ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, rozbiórkę i utylizację istniejących instalacji oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Aby ten ambitny plan się powiódł, należało poprzedzić jego wcielanie w życie przygotowaniem technicznego gruntu. I tak właśnie pracownicy PEC-u, a także spółki KZB uczynili. – Jeśli chodzi o Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, wykonało ono przyłącze do sieci z komory usytuowanej na ulicy Słowackiego. Natomiast spółka KZB pokryła opłatę przyłączeniową, a także koszty adaptacji znajdującego się w piwnicy pomieszczenia po dawnej hydroforni na węzeł cieplny – informuje Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego KZB Legionowo.
Kiedy miejscy urzędnicy w towarzystwie przedstawicieli spółki KZB oraz wykonawcy dokonywali odbioru robót, do ich jakości specjaliści z ratusza mieli jedynie drobne uwagi, których uwzględnieniem budowlańcy zajęli się właściwie od ręki. I uwinęli się z tym błyskawicznie. Pomyślne zakończenie proekologicznej inwestycji na ulicy Batorego 4 oznaczało, że kilkanaście kolejnych legionowskich gospodarstw domowych właściwie z dnia na dzień przestało korzystać z pieców na węgiel, ewentualnie inne materiały opałowe destrukcyjnie wpływające na jakość powietrza. Był to więc, na przekór lokalnym sceptykom, kolejny praktyczny przejaw polityki antysmogowej realizowanej przez obecne władze miasta. Jej efekty, choć są one trudne do dokładnego zmierzenia, legionowianie najbardziej odczuwają w trakcie każdej kolejnej zimy – na własnej skórze oraz… nosem.