Radiowiec, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wolontariusz, wreszcie osoba z niepełnosprawnością – Dominik Kubalski. Zrealizował już kilka swoich wielkich marzeń, np. ostatnio przeprowadził audycję radiową z gwiazdą wielkiego formatu z Danielem Olbrychskim. Marzy, aby spotkać się kiedyś z Jennifer Lopez.
Fundacja Emanio Arcus czyli (dać początek tęczy) działa od 2011 roku i dała początek radiu Bezpieczna Podróż. Pod sterami fundacji, zrodziła się idea utworzenia radia, w którym redaktorami będą osoby z niepełnosprawnością. Są więc pierwszą w Europie stacją, w której audycje przygotowują osoby z niepełnosprawnościami. Jak mówi prezes fundacji, prywatnie mama Dominika – Pani Małgorzata Trzcińska motorem do wszelkich działań był Dominik. Przed 2012 rokiem współpracowaliśmy z innymi fundacjami. Współorganizowaliśmy, wspieraliśmy na różne sposoby, np. pomagaliśmy w sprzedaży prac wytworzonych przez osoby z niepełnosprawnościami, udostępnialiśmy samochód, powierzchnie magazynowe. W którymś momencie utworzyliśmy fundację i zaczęliśmy działać na własną rękę, nauczyłam się pisać wnioski i do dziś zrealizowaliśmy ich ponad 40, w tym pikników, broszur, warsztatów, przewodników, wycieczek. Dawało i daje to wiele satysfakcji, bo dla osoby z niepełnosprawnością, każda możliwość wyjścia z domu to wielka radość.
Po licealnej grafice komputerowej Dominik trafił na warsztaty terapii zajęciowej. Wydawało się, że to dobre miejsce dla niego, blisko natury, ale Dominik chciał pracować, mieć kontakt z ludźmi, być wolontariuszem. W ten sposób trafił do Urzędu Miasta w Legionowie, jako wolontariusz, asystent naczelnika do spraw osób z niepełnosprawnością. W tym czasie rozpoczęła się również przygoda z radiem. Marzeniem syna było, aby być słuchaczem zajęć dziennikarskich, niestety z pewnych powodów do tego nie doszło, ruszył więc temat od razu ze strony praktycznej.
Zawsze motywowała mnie mama – tak mówi Dominik, wspierała i pokazywała, że naprawdę mogę. Wspominam Sandomierz, jak poznałem Andrzeja Seweryna i zapytałem, czy zechciałby wziąć udział w mojej audycji, on mi powiedział, że teraz nie może i że jutro, a tego samego wieczora krzyczał do mnie przez pół dworku Ojca Mateusza, że pamięta, że jutro umówimy się na wywiad.
Na Radio Bezpieczna Podróż dostali stypendium z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, napisali projekt, który z resztą wymyślił Dominik – rozmowy w radio z osobami kultury, przede wszystkim kina i teatru, w otoczeniu osób z niepełnosprawnością, początkowo na przeprowadzenie 12 audycji. Rozmowy miały dotyczyć doświadczeń z fundacjami oraz w jaki sposób kultura może wpływać na rehabilitację i rozwój osób z niepełnosprawnościami. Dominik załapał bakcyla, i do tej pory tych audycji powstało ponad 50, a gośćmi byli Ania Dereszowska, Daniel Olbrychski, Andrzej Rybiński, Artur Barciś, Andrzej Krzywy, Andrzej Seweryn i wielu innych sławnych artystów.
Jeszcze dotąd niezrealizowanym marzeniem Dominika Kubalskiego jest polecieć do Stanów Zjednoczonych i podać rękę Jennifer Lopez. Wiele osób mówi, że to nie jest możliwe. Ale Jennifer ma fundację, która wspiera i pomaga osobom z niepełnosprawnościami, więc Dominik małymi krokami zmierza ku USA. Agnieszka Szóstek – dziennikarka z 17. letnim doświadczeniem radiowym jest ważnym filarem dla prac radiowych, wspomaga Dominika, ale też innych podopiecznych, zrzeszonych w fundacji Emanio Arcus. Piotr Warachowski prowadzi audycją „Filmospekcja” oraz audycje wieczorne, przygotowuje materiały na tematy związane z motoryzacją i kinem, dodajmy, że jest osobą niewidomą, studiuje.
Ludzie boją się podchodzić do niepełnosprawnych, i że to trzeba zmieniać, nie można się nas bać, może być tak, że ktoś ulegnie wypadkowi i za chwilę sam będzie niepełnosprawny – tak mówi Dominik.
Radio Bezpieczna Podróż to nowoczesna, tworzona według najnowszych technologii i w pełni cyfrowa rozgłośnia radiowa, nastawiona na interakcję z odbiorcami i otwarta na współpracę z osobami niepełnosprawnymi. Od chwili powstania w marcu 2020 roku Radio Bezpieczna Podróż systematycznie zwiększa swój zasięg na terenie kraju i dziś można ich słuchać w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Szczecinie, Rzeszowie oraz w streamingu. Tworzą radio społeczne, prowadzą kampanie edukacyjne, społeczno-informacyjne, podnoszą świadomość społeczną, ich celem jest bezpieczeństwo na polskich ulicach, torach , drogach. Każdy pełnosprawny jutro może stać się osobą z niepełnosprawnością. Stąd nazwa radia – Bezpieczna Podróż, wszyscy chcemy, by życie każdego z nas było Bezpieczną Podróżą przez świat.