Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego oraz prowadzoną przez legionowską spółkę wodociągową politykę proekologiczną, jak również stale rosnące ceny źródeł energii prądu i gazu, Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. już w ubiegłym roku rozpoczęło realizację aż czterech zadań dotyczących wykonania instalacji farm fotowoltaicznych na potrzeby zasilania wszystkich strategicznych obiektów wodociągowych miasta.
Pierwsza realizacja, dotycząca montażu paneli fotowoltaicznych na terenie głównej siedziby PWK „Legionowo”, została zakończona w całości. Na dachu obiektu garażo-wiaty zostały zamontowane trzy sekcje paneli fotowoltaicznych o łącznej liczbie 130 sztuk, które są w stanie wyprodukować do 50 kWp energii elektrycznej. Instalacja pracuje na potrzeby głównej siedziby Spółki oraz budynków techniczno-biurowych przy ul. Kościuszki 16A. Od grudnia do chwili obecnej instalacja ta wyprodukowała ponad 2 MW energii elektrycznej.
Pozostałe trzy inwestycje są w trakcie realizacji i dotyczą budowy naziemnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 kWp, które będą produkować prąd na potrzeby Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”, Punktu Zlewnego Ścieków „Łajski” oraz Stacji Uzdatniania Wody „Piaski” w Legionowie.
Na zabezpieczonej przez Spółkę nieruchomości gruntowej o powierzchni 1500 m2, zlokalizowanej w sąsiedztwie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”, realizowane są obecnie dwie inwestycje w podziale na dwa zadania. Pierwsze dotyczy instalacji o mocy do 50 kWp na potrzeby samej Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”, drugie dotyczy instalacji o takiej samej mocy, tym razem na potrzeby Punktu Zlewnego Ścieków „Łajski” oraz obecnie budowanego na tym terenie budynku garażowego z pomieszczeniami socjalnymi, przeznaczonego dla floty samochodów asenizacyjnych PWK. Planowane zakończenie prac przewidywane jest na I kwartał bieżącego roku. Jednocześnie na Stacji Uzdatniania Wody „Piaski” realizowana jest instalacja fotowoltaiczna, która będzie zasilała SUW „Piaski”, też mogąca wyprodukować do 50 kWp energii elektrycznej. Przewidywany termin zakończenia prac to marzec 2022 r.
W planach PWK „Legionowo” jest również rozszerzanie floty samochodowej o kolejne auta elektryczne, na zasadzie sukcesywnej wymiany taboru spalinowego na pojazdy ekologiczne. Samochody elektryczne będą ładowane na specjalnie przygotowanych stanowiskach, które powstają na terenie PWK i będą korzystały z prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne. Pierwsze stanowisko funkcjonuje już na terenie siedziby legionowskich wodociągów i obsługuje pojazd przeznaczony dla pracowników Spółki. Kolejne stanowiska do ładowania aut elektrycznych będą zainstalowane w nowo budowanym budynku garażu na terenie Punktu Zlewnego Ścieków „Łajski”.
Prace związane z budową instalacji fotowoltaicznych PWK planuje zakończyć przed 31 marca 2022 r. – Termin ten jest o tyle ważny, że jeżeli do tego momentu zakończymy wszystkie zaplanowane inwestycje fotowoltaiczne, PGE będzie musiało zawrzeć umowę z PWK „Legionowo” na korzystnych warunkach dla nas, a co za tym idzie, mieszkańcy będą mogli korzystać z tego, że przedsiębiorstwo produkuje tani prąd. Instalacje fotowoltaiczne na obiektach wodociągów legionowskich mają za zadanie ograniczenie podwyżek cen energii elektrycznej, aby jej koszt nie przekładał się na ceny wody i odbioru ścieków. Dzięki tej proekologicznej inwestycji będziemy uniezależnieni od znaczących podwyżek cen dostawców energii elektrycznej – mówi Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu PWK „Legionowo”.