Szeroko zakrojone plany modernizacji zegrzyńskiego fragmentu nabrzeża zalewu przybrały już całkiem konkretne kształty. W ramach pierwszego etapu robót powstała tam komfortowa ścieżka pieszo-rowerowa, pojawiły się również plac zabaw oraz elementy małej architektury przeznaczonej dla mieszkańców i turystów odwiedzających gminę Serock. W czwartek (8 września) uroczyście oddano je do użytku.
Zegrzyńska ścieżka pieszo-rowerowa ma długość ponad 400 metrów i biegnie po nabrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego. Wzdłuż ścieżki powstało nowe umocnienie brzegu w postaci gabionów wypełnionych materiałem kamiennym i narzutu z otoczaków, stanęły drewniane ławki i nowe latarnie, pojawiły się też nowe nasadzenia. Całość uzupełniają drewniane leżaki, stojaki na rowery, a także dziecięcy plac zabaw. Krótko mówiąc, jest na co popatrzeć i z czego się cieszyć. Co często podkreślali uczestniczący w otwarciu inwestycji oficjele, na czele z serockim burmistrzem Arturem Borkowskim oraz Edwardem Trojanowskim, prezesem Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński”, która pozyskała środki na realizację powyższego zadania. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz kanonik Dariusz Rojek, dziekan dekanatu serockiego.
Drugim etapem liftingu Zegrza było zagospodarowanie terenu po przepompowni przy ul. Pułku Radio. Budynek dawnego magazynu został przebudowany, a jego otoczenie uporządkowane i zaadaptowane na miejsce do rekreacji i wypoczynku. Znalazły się tu stoliki z ławkami, hamaki i miejsce na piknikowanie. Budynek docelowo może pełnić dwie funkcje: wypożyczalni sprzętu wodnego oraz mieszczącej się na górze kawiarenki z tarasem, z którego rozpościera się widok na Jezioro Zegrzyńskie. Realizację tego etapu sfinansowano w dużej części ze środków pochodzących z programu Polski Ład. Trzecią i ostatnią częścią inwestycji w Zegrzu będzie wykonanie pomostu pływającego i slipu, które umożliwią korzystanie ze sprzętu wodnego oraz pomostu kaskadowego. Na ich realizację gmina otrzymała dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Co ciekawe, niezależnie od działań lokalnego samorządu, oblicze Zegrza chce zmieniać także Wojskowa Akademia Techniczna, będąca właścicielem części terenu nabrzeżnego. Władze uczelni planują na miejscu starego, wyłączonego już z funkcjonowania ośrodka postawić nowy budynek Centrum Naukowo-Badawczego, gdzie będą prowadzone projekty związane z rozwojem wojskowości. Planowane jest też utworzenie atrakcyjnej bazy sportowo-rekreacyjnej, która wzbogaci ofertę otwartych dla społeczności terenów w sąsiedztwie linii brzegowej.