Kolejny z owoców, jakimi obrodziła pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo, mogą już podziwiać mieszkańcy osiedla Kozłówka. Podziwiać, a w razie apetytu na ruch po niego sięgnąć. Niedawno dobiegła bowiem końca rewitalizacja tamtejszego boiska sportowego, które po dokonaniu odbioru technicznego i przekazaniu w zarządzanie spółce KZB chętnie oddano do dyspozycji jego, w większości młodym, użytkownikom.
Na taką wiadomość czekali oni z niecierpliwością! – To modernizacja istniejącego boiska. Boiska, które jest tu niezwykle przydatne, bo na tym osiedlu mieszka wiele dzieci, młodych ludzi, którzy niekoniecznie muszą spędzać czas w czterech ścianach, przy ekranie komputera. Dlatego tego typu inwestycje są tutaj bardzo potrzebne – uważa Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. Tak jak mocno już „zmęczonemu” placowi gry potrzebny był gruntowny remont. Zwłaszcza, najbardziej narażonej na zniszczenie, jego syntetycznej nawierzchni. – Zakres inwestycji, zgodnie z opisem projektu, zakładał wymianę nawierzchni boiska na wykładzinę z trawy syntetycznej o powierzchni 360 metrów kwadratowych, z zasypką piaskową, wraz z wyklejeniem linii oraz częściową wymianą ogrodzenia boiska z siatki i z montażem nowych furtek – wymienia Karolina Pióro z wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Legionowie. W strategicznych miejscach zamontowano też tzw. piłkochwyty, które – biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych – bardzo się tam przydadzą.
Przydały się również dodatkowe pieniądze, po jakie sięgnięto przy realizacji inwestycji. W lutym gmina wystąpiła z wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach programu „Mazowsze dla sportu 2022”, otrzymując w efekcie ponad 136 tys. zł. Po dołożeniu ich do blisko 80 tysięcy z budżetu obywatelskiego całe zadanie dało się już wykonać w wersji, jak mawiają niektórzy, „full wypas”. I od sierpnia wyłoniony w przetargu wykonawca mógł bez obaw zabrać się do zaplanowanej na sześć tygodni pracy. – Dzięki możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych zakres inwestycji został rozszerzony, między innymi o urządzenia do street worku i nowe wyposażenie boiska: dwie bramki, kosz oraz słupki i tuleje do gry w siatkówkę. A także obiekty małej architektury, takie jak stojak rowerowy, ławka, kosz na śmieci i chodniki przy furtkach – dodaje przedstawicielka ratusza.
Za jednym inwestycyjnym zamachem znacząco poprawiły się więc i estetyka, i funkcjonalność całego tego wielofunkcyjnego obiektu, powiększonego teraz o część dla miłośników gimnastyki pod chmurką. A co równie istotne, wzrosło także bezpieczeństwo wszystkich jego użytkowników. – Wiadomo, że na boisku ze zniszczoną nawierzchnią może dochodzić do różnych urazów. W związku z tym obecnie ten obiekt powinien się cieszyć jeszcze większą popularnością. Planujemy zorganizować tu niebawem turniej piłkarskich drużyn osiedlowych, tak żeby wszyscy młodzi mieszkańcy tego osiedla mogli wypróbować to boisko. Mam nadzieję, że przez wiele lat będzie ono służyć lokalnej społeczności – mówi Piotr Zadrożny.
Tak jak dotychczas, bieżące zarządzanie obiektem wzięła na siebie spółka KZB Legionowo. I to jej pracownicy nadal będą dbali o stan techniczny boiska i towarzyszącej mu infrastruktury. Najchętniej, jak widziano by to w miejskim ratuszu, dbali na spółkę z okolicznymi mieszkańcami. – Bardzo nas cieszy, że dzięki legionowskiemu budżetowi obywatelskiemu można było poddać rewitalizacji to cieszące się popularnością boisko. Dołożymy wszelkich starań, aby ku zadowoleniu okolicznych mieszkańców funkcjonowało ono bez przeszkód i zgodnie z przeznaczeniem – zapewnia Irena Bogucka, prezes zarządu spółki KZB Legionowo.