Tak zwana twarda woda ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, gdyż zapobiega chorobom serca i układu krążenia, a także poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na układ nerwowy. Ponadto woda bogata w minerały przyczynia się do prawidłowego rozwoju dzieci oraz młodzieży i korzystnie wpływa na organizm człowieka.
Osadzający się na ściankach czajnika lub na armaturze kamień jest przyczyną zmartwień wielu użytkowników, a wokół tego powstało sporo mitów i niejasności. Tymczasem jego pojawianie się jest w gruncie rzeczy dobrą oznaką. W latach 70-tych ubiegłego wieku potwierdzono, że u osób pijących miękką wodę śmiertelność z powodu chorób serca jest o 20% wyższa, a spożywanie wody pozbawionej elektrolitów prowadzi do zmian stałości składu elektrolitowego płynu pozakomórkowego. Za tak zwaną twardość wody odpowiedzialne są dwa związki: magnez i wapń. Gdy ich stężenie jest duże, woda jest kwalifikowana jako twarda, gdy małe – jako miękka.
Gotowanie wody w czajnikach elektrycznych z grzałką sprzyja wytrącaniu się kamienia. Odpowiada za to zjawisko kawitacji, które na zewnątrz objawia się charakterystycznymi odgłosami w czajniku, gdzie podczas gotowania dochodzi do zwiększonego uwalniania CO2, a w konsekwencji do zwiększonego wydzielania węglanu wapnia. Kamienny osad jest to naturalne zjawisko i nie stanowi żadnego zagrożenia zdrowotnego.
„Twarda woda”, oprócz magnezu i wapnia, posiada często inne cenne pierwiastki, jak np. potas i sód. Im więcej łatwo przyswajalnych, zjonizowanych składników mineralnych zawiera woda, tym jest ona zdrowsza. Woda pitna dostarczana mieszkańcom Legionowa posiada średnią twardość, pochodzi bowiem (w 100%) ze źródeł głębinowych. Najnowsze badania wody w Legionowie, z I oraz II kwartału 2022 roku, wykazują, że poziom twardości miejskiej wody wynosi: SUW „Jagiellońska” – 210 mg/l, SUW „Łajski” – 370 mg/l, SUW „Piaski” – 220 mg/l.
W Polsce dopuszczalna wartość twardości ogólnej wody mieści się w przedziale 60-500 mg/l.