Chociaż na szpital w mieście legionowianie czekali od kilku dekad, gdy już powstał, nie w pełni wykorzystują jego potencjał. Tymczasem filia Wojskowego Instytutu Medycznego może im służyć nie tylko jako placówka przeprowadzająca zabiegi czy operacje. To również doskonałe miejsce do wykonywania wszelkich badań diagnostycznych, wyposażone w najwyższej klasy sprzęt, no i oczywiście ludzi.
– W szpitalu zainstalowany jest m.in. najnowocześniejszy z dostępnych na rynku aparat rentgenowski. Wykonujemy szereg badań wszystkich okolic anatomicznych, włącznie ze zdjęciami długimi, czyli zdjęciami kręgosłupa i kończyn. Wykonujemy również badania komercyjne – mówi Michał Popielarz, szef zespołu techników szpitala WIM w Legionowie. Technologiczne zaawansowanie aparatu gwarantuje pacjentom pełne bezpieczeństwo. – Daje on bardzo niską dawkę promieniowania. Jest wyposażony w najnowocześniejsze detektory promieniowania, więc zdjęcia powstające na tym aparacie są bardzo dobrej jakości – dodaje medyk. Jeżeli badanie wymaga wcześniejszego przygotowania, jak w przypadku zdjęć jamy brzusznej lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czas oczekiwania wynosi około doby. Samo badanie to już natomiast kwestia kilkunastu minut, a po mniej więcej dwóch dniach pacjent otrzymuje jego wynik.
Z badaniem tomograficznym jest podobnie. – Posiadamy wysokiej klasy, zaawansowany aparat tomograficzny. Umożliwia on wykonywanie badań każdej okolicy anatomicznej, jesteśmy również w stanie wykonywać badania serca, badania do wymiarowania dużych tętnic, do planowania zabiegów wewnątrznaczyniowych. Podczas skanowania, gdzie struktura jest ruchoma, szybkość pracy tego aparatu umożliwia jej zbadanie. Chodzi na przykład o serce, które w ruchu jest przecież cały czas – wyjaśnia Sebastian Czarkowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej. Pod lupę specjaliści z WIM-u biorą też wszelkie schorzenia neurologiczne, klatki piersiowej, płuc oraz jamy brzusznej. – Terminy są bardzo krótkie, badania wykonujemy w zasadzie z dnia na dzień. Jeżeli chodzi o czas ich opisu, także jest szybki i zajmuje do tygodnia.
Oferta diagnostyczna legionowskiego szpitala obejmuje też m.in. badania zębów, USG, a także badania densytometryczne. Dysponuje on ponadto pracownią mammograficzną. – Mamy w niej nowoczesny aparat cyfrowy, który zapewnia maksymalny komfort badania dla pacjentek, gwarantując przy tym wysoką jakość obrazu – mówi technik RTG Justyna Czaja. A Sebastian Czarkowski zachęca: – Na badania mammograficzne zapraszamy pacjentki po 40. roku życia, z ważnym skierowaniem od lekarza. Powinno być ono wystawione przez lekarza z naszej przychodni czy z poradni specjalistycznej, bądź przez placówkę, która posiada z nami umowę.
W przypadku każdego z badań personel legionowskiego szpitala stara się maksymalnie uprościć związaną z nim procedurę. – Pacjent jest weryfikowany pod względem treści skierowania, czyli tego, jakie badania ma mieć zrobione. Później w przebieralni przygotowuje się do ich wykonania. Przyprowadzany jest przez personel do sali badań, ustawiany w odpowiedni sposób przy ściance czy też na stole rentgenowskim, po czym wykonywane jest zgodnie ze skierowaniem zdjęcie – wyjaśnia Michał Popielarz.
Jak zatem widać, pragnąc prześwietlić swoje zdrowie, warto udać się do szpitalnej filii WIM-u. Zwłaszcza gdy, tak jak legionowianie, ma się ją na wyciągnięcie ręki.