Od wtorku (25 października), w związku z pracami administracji rządowej nad projektem ustawy dotyczącej preferencyjnego zakupu węgla przez gospodarstwa domowe, Urząd Miasta Legionowo ruszył ze wstępnym, telefonicznym rozpoznaniem zainteresowania mieszkańców tą ofertą.
Specjalnie oddelegowany do tego zadania pracownik urzędu ma w przybliżeniu ustalić, jak wielu legionowian (nie oczekując od nich podawania danych osobowych) wyraża chęć zakupu węgla od gminy w cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę. Telefoniczna ankieta koncentruje się głównie na informacjach związanych z rodzajem potrzebnego paliwa i jego ilości. Co istotne, urzędnik podejmie próbę kontaktu jedynie z osobami, które złożyły wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie dodatku węglowego. Podczas krótkiej rozmowy zapyta on o: chęć zakupu oraz rodzaj węgla, jakim mieszkaniec jest zainteresowany (orzech czy groszek), a także o ilość opału i to, w jakim terminie mieszkaniec chciałby go nabyć. Maksymalnie może to być po 1,5 tony w dwóch turach (do 31 grudnia br. i do 30 kwietnia 2023 r.).
Urzędowa ankieta stanowi jedynie rozpoznanie potrzeb mieszkańców w kwestii zakupu paliwa i opiera się na procedowanej właśnie ustawie wraz z rozporządzeniem, które – co należy mieć na uwadze – mogą jeszcze ulec zmianie. Jak przy okazji zastrzega i przypomina ratusz, gmina Legionowo nie odpowiada za jakość węgla dostarczanego ze spółek Skarbu Państwa.