Przypadającego pierwszego października Międzynarodowego Dnia Muzyki szanującemu się przybytkowi kultury ignorować nie wypada. Wychodząc z tego słusznego założenia, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie zaserwował spragnionym jej mieszkańcom aż dwa koncerty. A w dodatku poczęstował ich z hojnością nie tylko pięknymi dźwiękami, lecz także wzniosłym, poetyckim słowem.
Na początek pierwszego, piątkowego koncertu przed legionowską publicznością wystąpił włoski pianista Alessandro Vena. W sali widowiskowej ratusza zaprezentował on między innymi utwory Fryderyka Chopina, Edwarda Elgara, Sergiusza Rachmaninowa i Philipa Glassa. Po jego soczystym fortepianowym preludium na scenę wyszła Legionowska Orkiestra Barokowa, stanowiąca tego dnia gwóźdź programu. Zespół pod dyrekcją Michała Junga wykonał Suitę e-moll Johanna Bernharda Bacha, kuzyna wielkiego lipskiego kantora, a także Quartetto nr 3 jego syna – Johanna Christiana Bacha. Co ciekawe, przy udziale aktora Cezarego Nowaka, zgrabnie wpleciono w te utwory fragmenty szekspirowskiego „Króla Leara”, monolog Hamleta, czy też odnoszące się do tej postaci wiersze Adama Zagajewskiego i Zbigniewa Herberta. Znalazło się też miejsce dla nawiązującej do Romea i Julii poezji miłosnej Cypriana Kamila Norwida, O’Carolana i O’Bruadair’a. Tak pomysł, jak wykonanie najwyraźniej chwyciły, bo swoją brawurową interpretacją Cezary Nowak porwał legionowską publiczność do tego stopnia, że nawet z nim… zaśpiewała. – To niebywałe, że w mieście wielkości Legionowa funkcjonuje nie tylko znakomity zespół kameralny, ale pojawiają się inicjatywy, których pozazdrościć mogą mu dużo większe miasta – stwierdził aktor. Podobnego zdania był również włoski pianista, z dużym uznaniem komplementujący włączenie się miejskiej estrady w obchody ustanowionego przez Yehudiego Menuhina, legendarnego wirtuoza skrzypiec, Międzynarodowego Dnia Muzyki.
W sobotę, czyli dzień później, w reprezentacyjnej miejskiej sali koncertowej zagrała, regularnie goszcząca w Legionowie, orkiestra symfoniczna pod kierownictwem Łukasza Wojakowskiego. Tym razem wykonała ona między innymi jedno z najbardziej znanych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, czyli Symfonię nr 40 g-moll, dokładając do niej także Uwerturę do „Wesela Figara” oraz inne dzieła genialnego austriackiego kompozytora. Świetny repertuar i brawurowe wykonanie sprawiły, że również w sobotę publiczność mogła być w pełni usatysfakcjonowana dźwiękami, które usłyszała w ratuszu. Jak przystało na obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki, pod względem artystycznym przez dwa dni było bowiem w tym gmachu naprawdę światowo.