Nazwa kolejnego, zakończonego właśnie projektu legionowskiej Fundacji Pracownia Kompetencji doskonale oddaje główną ideę od lat towarzyszącą jego doświadczonym autorom. Z każdym miesiącem coraz bardziej brali ją sobie do serc również beneficjenci działań FPK. Każdy z nich, na swój oraz kolektywny użytek, przekonał się, ile prawdy zawiera w sobie hasło: „W grupie siła!”.
Jakby na potwierdzenie jego słuszności, do realizacji nowego projektu Fundacja Pracownia Kompetencji zaprosiła rzetelnych, sprawdzonych współpracowników. I po raz kolejny, liderując całemu przedsięwzięciu, przystąpiła do działania w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Dziennym Domem Senior+, Miejską Biblioteką Publiczną, Urzędem Miasta Legionowo i Legionowskim Stowarzyszeniem Amicus. Zgromadziwszy doborowe grono realizatorów, można już było wziąć się za wcielanie w życie projektu dofinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego, którego pełna nazwa brzmiała: „W grupie siła! Działania na rzecz osób 55+ z Legionowa i okolic”. Dzięki niemu kolejna grupa ludzi w, nomen omen, sile wieku miała poznać wciągający urok senioralnej aktywności. Poznać i polubić.
Pierwotnym zamiarem animatorów z Fundacji Pracownia Kompetencji było wzięcie pod swe skrzydła 20 nieaktywnych zawodowo kobiet oraz mężczyzn z terenu miasta i powiatu. Taki był plan. Jednak ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy z radością zwiększyli tę liczbę do ponad 30. Wśród beneficjentów znalazły się osoby ubogie, samotne, często z niepełnosprawnością. W ciągu sześciu miesięcy – od 7 czerwca do końca listopada 2022 r. – miały one szansę na zwiększenie samodzielności i zmniejszenie zagrożenia marginalizacją społeczną, co stanowiło główne cele projektu „W grupie siła!”. Cele trudne, lecz możliwe do osiągnięcia.
Dysponując imponującą praktyką w tej dziedzinie, specjaliści z FPK skroili jego program na miarę chęci oraz potencjału ludzi biorących w nim udział. Dzięki cyklowi bezpłatnych warsztatów i zajęć animacyjnych seniorzy nabyli wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystywać po zakończeniu edukacji. – Zapewniliśmy naszym uczestniczkom i uczestnikom wiele form atrakcyjnego spędzania czasu, organizując dla nich przestrzeń do rozwoju dialogu pokoleniowego. Staraliśmy się ukierunkować ich na dalsze samodoskonalenie, a także utrzymanie aktywności społecznej. I jestem przekonana, że tak właśnie będzie – uważa Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji.
Jeden z kluczowych elementów programu stanowiły warsztaty pod nazwą „Pozytywne myślenie”. To właśnie ono, w opinii specjalistów, może być jednym ze skuteczniejszych leków na spadki nastroju związane z pogorszeniem stanu zdrowia, ubóstwem, samotnością czy też nadmierne uleganie towarzyszącemu ludziom na co dzień stresowi. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak nad nim panować, nauczyli się również metod radzenia sobie z wahaniami nastroju.
Aby dało się ich uniknąć, projekt „W grupie siła!” zawierał mnóstwo pożywnego pokarmu dla ducha. Dostarczył go seniorom i seniorkom m.in. trening pamięci. – Prowadziliśmy tam usprawniające ją ćwiczenia praktyczne, takie jak rebusy, wykreślanki, łamigłówki czy sudoku. Graliśmy też w Rummikuba, Taboo i Dobble. Z naszej wiedzy wynika, że osoby zarażone tą formą usprawniania umysłu umawiają się poza projektem na wspólne granie, a te bardziej zaawansowane technicznie grywają również na swoich tabletach – mówi Klaudia Rukszan, wiceprezeska FPK.
Ludziom z Fundacji, we współpracy z partnerami projektu, udało się zrealizować mnóstwo zajęć animacyjnych – na miejscu, w Legionowie, lecz także wyjazdowych. Swój głos w doborze ich programu mieli oczywiście sami beneficjenci. Postanowili m.in. zwiedzić Twierdzę Modlin, gdzie oprócz konsumowania historycznej wiedzy bawili się przy ognisku. Z kolei wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, a konkretnie Domem Dziennym Senior +, zorganizowano „Dzień ziemniaka”, z grillem, konkursami i zabawami, natomiast — we współpracy z Legionowskim Stowarzyszeniem Amicus – trenowano pamięć. Jakby tego było mało, seniorki i seniorzy zwiedzili cmentarz na Powązkach, odbywając wycieczkę pod hasłem „W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego”. A skoro już mowa o stolicy, jedna z uczestniczek projektu – z uprawnieniami przewodnika, poprowadziła wycieczkę pt. „Wieżowce Warszawy”. Ponadto beneficjenci działań FPK odwiedzili Muzeum Pieniądza, nieobce im też były rozrywki kulturalne – w kinie zaliczyli film „Zołza”, a w Teatrze Komedia śmiali się na sztuce „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch”. Działo się zatem sporo.
W ostatnim miesiącu realizacji projektu panował już świąteczny nastrój, dlatego zajęcia animacyjne z rękodzieła poświęcono przygotowaniu ozdób choinkowych. A pod koniec listopada, na efektowny finał, cała ekipa pojechała do Wilanowa na „Królewski Ogród Światła”. Również tam bawiąc się razem po królewsku. – Realizując projekt „W grupie siła!”, na każdym kroku obserwowaliśmy pozytywne zmiany zachodzące w uczestniczących w nim ludziach. Dzięki zastosowaniu wielu sprawdzonych już przez nas narzędzi mamy pewność, że osiągnięte rezultaty okażą się trwałe – twierdzi Agnieszka Żychalak. Po czym z uśmiechem dodaje: – Bo nasi dojrzali podopieczni, często pierwszy raz w życiu, przekonali się, że w zgranej, wspierającej się grupie naprawdę tkwi olbrzymia siła. Dlatego wierzę, że teraz, w codziennym życiu, zaczną z niej robić dobry użytek.