W pierwszą sobotę maja, startując o godz. 15.00, Poczytalnia ruszy z cyklem skierowanych do mieszkańców spotkań z kulturą japońską i origami w tle. To jeden z efektów inicjatyw oddolnych wyłonionych przez miejską bibliotekę w – dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – konkursie na projekty animacyjno-edukacyjne.
Warsztaty poświęcone Krajowi Kwitnącej Wiśni mają charakter rodzinny i są skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także do ich opiekunów. Łącznie odbędzie się siedem spotkań, w czasie których uczestnicy poznają liczne ciekawostki o Japonii, wysłuchają bajki lub baśni, a także złożą własne origami i rozwiążą quiz. Poruszone zostaną takie tematy, jak kalendarz i pory roku, symbolika wody, kwiatów i drzewek bonsai, etos samurajów oraz wiele innych. Przygotowane podczas zajęć prace będą prezentowane na wystawie w bibliotece. – Nasza propozycja stanowi świetną okazję do poznania zupełnie innej kultury, jest również w stanie pomóc rozbudzić w dzieciach ciekawość świata. A jej dodatkową zaletą jest to, że umożliwi poznanie nowych osób oraz integrację mieszkańców miasta – zachęcają organizatorzy zajęć.
Podział tematyczny spotkań wygląda następująco:
1. Opowieść o Momotaro. Wprowadzenie – kilka słów o Japonii (6 maja)
2. Kwiat kamelii – japońskie kwiaty, ogrody, bonsai (13 maja)
3. Yuki Ona – Kobieta Śniegu – zima w Japonii (20 maja)
4. Chłopiec z Urashimy i czarodziejska szkatułka – japońskie wyspy (27 czerwca)
5. Opowieść o Złotym Chłopcu Kintaro – samuraje (3 czerwca)
6. Jesienne liście klonu – pory roku, potrawy, stroje, dekoracje (10 czerwca)
7. Opowieść o bystrym mnichu Ikkyu – o szkole w Japonii (24 czerwca).
Na koniec warto wspomnieć, że liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona. Na każde warsztaty obowiązują oddzielne zapisy pod adresem zapisy@bibliotekalegionowo.pl.