Dawniej kultywowaniu tego przyjemnego zwyczaju służyły organizowane przez legionowski PUP konferencje poświęcone liderom rynku pracy. Ale pandemia oraz konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę sprawiły, że owa tradycja została chwilowo zarzucona. O uhonorowaniu wiodących lokalnych firm, które współpracują z Powiatowym Urzędem Pracy, jednak nie zapomniano.
Świetną do tego okazją stała się lutowa sesja rady powiatu. – Za sprawą przewodniczącego rady oraz pana starosty zorganizowaliśmy dzisiaj takie krótkie wystąpienie, żeby podziękować naszym przedsiębiorcom za to, że wspierają nie tylko urząd pracy, ale przede wszystkim nasze osoby bezrobotne. Tworzą nowe miejsca pracy, mimo że sami nie wiedzą, jaka ich czeka przyszłość. I właśnie za to wszystko chcieliśmy im serdecznie podziękować – tłumaczyła Elżbieta Szczepańska, odchodząca na emeryturę dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.
Mianem Liderów Rynku Pracy określa się firmy i instytucje, które wspierają powiatowy samorząd w zakresie dotyczącym rynku pracy i aktywizacji osób bezrobotnych. A jednocześnie promują innowacyjność oraz prowadzą działalność edukacyjną i społeczną, umożliwiając mieszkańcom praktyczną naukę zawodu. Na początku lutowej sesji za tego rodzaju dokonania wyróżniono ponad 30 pracodawców. – Wręczyliśmy skromne podziękowania na ręce przedsiębiorców, którzy otwierają swoje zakłady pracy, by aktywizować naszych bezrobotnych, ale także, by kształcić nowych fachowców. To wielki gest, bo w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z kryzysem, kiedy każdy troszczy się o swoje miejsce pracy, taka akcja jest niezwykle pożyteczna. I za to im z serca dziękujemy – stwierdził starosta Sylwester Sokolnicki.
Sami przedsiębiorcy niczego wielkiego w swej prospołecznej aktywności nie widzą. Dla nich to po prostu jeden z oczywistych elementów składających się na odpowiedzialną działalność gospodarczą. Taką, w której najważniejsze są nie pieniądze, lecz ludzie. – Z Powiatowym Urzędem Pracy współpracujemy od 2012 roku i praktycznie cały czas korzystamy z jego pomocy – jeśli chodzi o staże, zatrudnianie pracowników oraz szkolenia. Do dziś zatrudniamy pozyskanych w ten sposób pracowników, kosmetologów bądź stylistki – mówi Aleksandra Szemetiuk z przychodni ginekologicznej Ultra Medica. – Osoby, które trafiły do nas z urzędu pracy, wyszkolone od samego początku, zatrudnialiśmy w rejestracji. I wszystkie, które przyszły, u nas zostały i pracują do dnia dzisiejszego. Korzystamy również z Krajowego Funduszu Szkoleniowego i wszystkie dziewczyny szkolą się co roku – dodaje Sylwia Wiśniewska, właścicielka Ladida Clinic.
Zapraszając przedstawicieli lokalnych firm oraz instytucji, samorządowcy z powiatu mieli jeszcze jeden cel. Choć bez wątpienia i oni, i ich specjalni goście woleliby, żeby tego dodatkowego powodu wcale nie było. – Dzisiejsza sesja była też okazją do podziękowania tym osobom i podmiotom, które wyjątkowo zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, we wspieranie działań humanitarnych. A także w zbiórki żywności oraz innych materiałów potrzebnych w Ukrainie – powiedział Leszek Smuniewski, przewodniczący rady powiatu. Tutaj również lokalna społeczność od początku spisuje się wzorowo. Co z przyjemnością dostrzegli też (i dali temu wyraz) powiatowi włodarze.