Wieczorem, w pierwszy piątek sierpnia, wystartował w legionowskiej Poczytalni cykl spotkań z astronomią i astrofizyką. Te, skądinąd kosmiczne, zajęcia prowadzone są w ramach realizacji inicjatyw oddolnych wyłonionych przez miejską bibliotekę w konkursie na projekty animacyjno-edukacyjne.
Korzystając z dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, zaplanowano cztery, rozpoczynające się o tej samej porze spotkania. W ich trakcie uczestnicy dowiedzą się m.in. czemu niebo się kręci, poruszone zostaną też tematy światła, grawitacji i wciąż powiększającego się wszechświata. Choć spotkania mają z założenia charakter dyskusyjny, przewidziano też czas na prowadzenie eksperymentów. Każde zajęcia trwają około godziny, a po nich, jeśli pogoda na to pozwala, można obserwować nocne niebo przez teleskop. – Chciałem zaprosić mieszkańców miasta do wspólnego odkrywania fascynującego świata astronomii i astrofizyki. Podczas serii wykładów dla początkujących będzie można poznać tajemnice kosmosu: od planet i gwiazd, po galaktyki i czarne dziury – zachęca Maciej Kowalski, pomysłodawca i wykonawca projektu
Pierwsze ze spotkań nosiło tytuł: „Dlaczego niebo się kręci? Opowieści o mechanice nieba”. Następne, w cztery kolejne sierpniowe piątki, odbędą się pod hasłami: „Czarna żarówka – opowieść o świetle” (11.08), „Co takiego wymyślił Einstein – opowieść o grawitacji” (18.08) oraz „Gumowy Wszechświat – opowieść o Wszechświecie” (25.08). Zajęcia są przeznaczone dla młodzieży oraz osób dorosłych. Uczestnictwo nie wymaga wcześniejszego doświadczenia, a podstawowe koncepcje zostaną przedstawione w przystępny sposób. Liczba miejsc jest ograniczona. Na każde warsztaty obowiązują oddzielne zapisy, można ich dokonywać pod adresem zapisy@bibliotekalegionowo.pl.