Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”, znane m.in. ze swej aktywności proekologicznej, zgłosiło w ramach legionowskiego budżetu obywatelskiego kolejny wniosek skupiony na środowisku przyrodniczym. Koszt jego realizacji to 20 tys. zł.

Projekt pod nazwą „Ekologiczne Legionowo” dotyczy trzech miejskich terenów zielonych: parków im. Jana Pawła II oraz im. Solidarności, a także zarządzanego przez spółkę KZB, popularnego zwłaszcza wśród seniorów, Parku Zdrowia. Przewiduje on instalację budek lęgowych dla ptaków i wiewiórek, domów dla jeży, budek dla nietoperzy i owadów pożytecznych oraz karmników dla ptaków. Wprowadzenie projektu w życie ma pozytywnie wpłynąć na legionowski ekosystem. – Przy składaniu wniosku otrzymaliśmy od KZB niezbędną zgodę na ewentualną realizację projektu. Chcemy te tereny uczynić jeszcze bardziej przyjaznymi zwierzętom. W imieniu stowarzyszenia nad projektem pracowałem wspólnie z Tamarą Stasiak, przy wsparciu ornitologa, Krzysztofa Stasiaka. W ramach projektu przewidziane są różnorodne działania na rzecz przedstawicieli lokalnej fauny. Nasz wniosek przewiduje też ekspertyzy, które wesprą urząd miasta w realizacji projektu – mówi dr Rafał Florczyk, szef Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”.

W uzasadnieniu potrzeby realizacji projektu jego twórcy argumentują, że występowanie ssaków i ptaków jest w miastach mocno ograniczone ze względu na antropogeniczne zmiany siedlisk. W większości przypadków zarówno zabudowa, jak i sposób urządzania zieleni miejskiej nie sprzyjają zajmowaniu tych terenów przez zwierzęta. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zubożenie bazy pokarmowej oraz brak odpowiednich siedlisk i schronień. Projekt stowarzyszenia ma tę sytuację w Legionowie poprawić.