Po niespełna dwóch latach działalności w Legionowie filia Wojskowego Instytutu Medycznego, zamiast się zestarzeć, odmłodniała. A to dzięki zakończonej właśnie modernizacji Budynku Rehabilitacji Szpitala WIM. Rehabilitacji, jakiej z całego serca pacjenci z miasta i powiatu od dawna sobie tu, na miejscu, życzyli.
Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w miniony poniedziałek, gromadząc wielu przedstawicieli sił zbrojnych, samorządowców i mieszkańców żywo zainteresowanych tym, co nowego funkcjonujący na terenie miasta szpital ma teraz do zaoferowania. Najpierw jednak, po powitaniu gości, dyrektor WIM pochwalił się multimedialną prezentacją zasobów i potencjału Instytutu, obficie okraszając ją fachowym komentarzem. Przypomniał też medyczne priorytety placówki w Legionowie. – Szpital służy do leczenia ludzi, którzy wymagają pomocy tu i teraz. Wszystkie inne przypadki staramy się rozwiązywać za pomocą innych form lecznictwa, w tym przede wszystkim lecznictwa ambulatoryjnego. I nie inaczej jest w Legionowie – zapewniał gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-PIB.
Ze statystyk wynika, że co czwarty trafiający tu chory jest przyjmowany w trybie pilnym. W ubiegłym roku 30 proc. hospitalizacji dotyczyło osób w stanie zagrożenia życia z powodu ostrego zespołu wieńcowego. – Ale opieka nad pacjentem z zawałem to nie jest tylko przyjęcie i ta indeksowa hospitalizacja, z procedurą wszczepienia stentu, przepisaniem recept i odesłaniem do domu. Jest bardzo dużo twardych danych na to, że jakość opieki u pacjenta w tym ostrym okresie i świeżo po zawale w bardzo istotny sposób wpływa na dalsze rokowania. I my od początku staraliśmy się to realizować. (…) Szybko również wdrożyliśmy program NFZ kompleksowej opieki specjalistycznej po zawale. No i też od początku myśleliśmy o ważnym elemencie tej opieki, to jest o systemowej, programowej rehabilitacji kardiologicznej – powiedział komendant szpitala płk dr n. med Robert Ryczek. Zwiększa ona bowiem wydolność fizyczną i jakość życia pacjentów, skracając zarazem czas ich powrotu do aktywności zawodowej. Właściwa opieka po zawale poprawia też rokowania dotyczące przewidywanej długości życia. Stąd tak ważne jest zaistnienie w Legionowie świetnie wyposażonego, zapewniającego ją oddziału.
W wyremontowanym budynku funkcjonują Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej, Pracownia Fizjoterapii, a także Poradnia Rehabilitacyjna. – Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej powstał na bazie wcześniej tu funkcjonującego Zakładu Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, ale wyposażenie tego oddziału jest zupełnie nowe. (…) To ważne także dlatego, że w powiecie legionowskim i w sąsiednich powiatach nie ma zakładu opieki zdrowotnej, który w swoim koszyku świadczeń realizuje w jakiś sposób rehabilitację kardiologiczną. I efektem było często to, że pacjenci po zawale tej rehabilitacji najzwyczajniej w świecie po prostu nie mieli – przyznał płk Ryczek. Teraz powinno się to zmienić. – Serce rośnie, że widzicie państwo tę potrzebę, widzicie tak naprawdę konieczność kompleksowości opieki, czyli to bardzo wczesne reagowanie w trudnych sytuacjach, ale również kompleksowa opieka, czyli jakby dokończenie tej opieki w postaci rehabilitacji, która zapewni poprawę jakości życia i powrót do sprawności. To dzisiaj bardzo ważne – podkreśliła prof. Małgorzata Łukowicz, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Podobnego zdania jest Minister Obrony Narodowej, w „cywilu” także lekarz, który na uroczystość wydelegował swego przedstawiciela, uzbrajając go w list gratulacyjny: „(…) Jestem przekonany, że nowo otwarta placówka zapewni swoim pacjentom oczekiwany dostęp do nowoczesnej rehabilitacji, do wyspecjalizowanych pracowni i sal oferujących szeroką paletę zabiegów”.
Z owej palety nowych medycznych możliwości, jako przedstawiciel mieszkańców, razem z nimi cieszy się też prezydent Legionowa. – Otwarcie na Piaskach szpitala poprawiło sytuację, jeżeli chodzi o kardiologię inwazyjną, ale co po zawale, co po chorobach serca czy po zabiegach, to było pytanie otwarte. Mieszkańcy miasta i powiatu musieli jeździć po całym Mazowszu i szukać tego typu usług albo płacić za nie komercyjnie. Dlatego otwarcie nowego centrum rehabilitacyjnego to świetna wiadomość dla mieszkańców Legionowa i nie tylko – uważa Roman Smogorzewski.
Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej doposażono w 10 nowoczesnych, monitorowanych stanowisk do rehabilitacji oraz w nowoczesną stację umożliwiającą prowadzenie jej w modelu hybrydowym. Innymi słowy, łączącym rehabilitację w miejscu z możliwością telekontroli nad pacjentem ćwiczącym zdalnie. Pozwoli to na kontynuację opieki nad pacjentami po zawałach, leczonymi w Oddziale Kardiologii Interwencyjnych i Chorób Wewnętrznych legionowskiego szpitala. Poprawi też ergonomię pracy personelu medycznego placówki. – To oddział dedykowany dla pacjentów, którzy są w Legionowie z powodu ostrego zespołu wieńcowego, zawału serca, ale też dla szerokiej populacji pacjentów kardiologicznych po różnego rodzaju zabiegach, interwencjach, którzy słabiej się leczą. Teraz, lecząc tych pacjentów w szpitalu, mamy ich tu na miejscu pod opieką i możemy im w ramach jednego ośrodka zapewnić kompleksową opiekę: od początkowej hospitalizacji do długoterminowej opieki, która jest im w ambulatorium niezbędna – mówi Robert Ryczek. – Z punktu widzenia kardiologii domknęliśmy kompleksowe leczenie kardiologiczne pacjentów po zawale serca, bo przypomnę, od dwóch lat na terenie Legionowa leczymy pacjentów z ostrym zawałem sercowym. Pojawiła się też u nas kriokomora, jako jeden z istotnych elementów rehabilitacji. Gorąco zachęcam osoby mające dolegliwości układu kostno-stawowego, ale również osoby aktywne sportowo, bo jest to jedna z doskonalszych metod regenerujących nasze zdolności do wysiłku – dodaje Grzegorz Gielerak.
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że inny wysiłek – ten włożony w kosztujący blisko 3 mln zł szpitalny remont, zarówno medykom, jak i pacjentom szybko wyjdzie na zdrowie.