Odpowiedzialność, jak wiadomo, może przybierać rozmaitą postać. I różny też można mieć do niej stosunek. W powiecie legionowskim jest ona w każdym razie ceniona, czego dowodzi konkurs pod nazwą „Odpowiedzialni społecznie”, stanowiący wspólną inicjatywę Starosty Legionowskiego oraz Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.
Pod koniec stycznia, na sesji powiatowych samorządowców, oficjalnie ogłoszono wyniki i nagrodzono laureatów jego siódmej edycji. – Konkurs ma na celu promowanie idei odpowiedzialności społecznej, pokazywanie dobrych praktyk, które realizują firmy, instytucje i pracownicy z terenu powiatu. Chcemy poprzez to szerzyć wartości związane z odpowiedzialnością społeczną nie tylko w biznesie, ale w każdej dziedzinie życia – tłumaczy Dorota Wróbel-Górecka, dyr. Powiatowego Centrum Integracji Społecznej.
W tym roku, oprócz wręczenia aktów nadania tytułu „Odpowiedzialny społecznie” w kategoriach: pracownik, przedsiębiorca oraz instytucja, doszła jedna całkiem nowa – osobowość. Utworzona z myślą o ludziach, którzy od wielu lat poprzez swoją działalność wcielają w życie idee promowane przez powiatowy konkurs. Jej pierwszymi laureatami zostali wieloletnia dyrektorka przedszkola nr 12 w Legionowie Grażyna Chojnowska, artystka Barbara Retmaniak oraz ksiądz Grzegorz Kucharski. Pracownikiem roku kapituła wybrała zaś nauczycielkę Beatę Narel. W kategorii Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie nagrodzono legionowską firmę – LOPI Anuszkiewicz i Trzecińscy, wyróżnienia otrzymali natomiast spółka Naszsenior.pl oraz Bar Mleczny Gruba Kaśka. – To podziękowanie od mieszkańców za pracę i zaangażowanie w akcje społeczne, charytatywne, ale nie tylko, bo też za pomoc w szkołach, w różnych instytucjach i pracę z wieloma ludźmi w naszym mieście. Czuję się nim podbudowany i naładowany nową energią do pracy w następnych latach – przyznaje Michał Margis, szef Grubej Kaśki. A twórca firmy Naszsenior.pl, legionowski przedsiębiorca oraz twórca mozaik i witraży, dodaje: – Nasz Senior jest firmą, która współpracuje w charakterze charytatywnym przy projektach związanych z aktywizacją osób starszych i niepełnosprawnych. Realizujemy wiele projektów mających na celu zmobilizowanie często zagubionych, samotnych osób. Spędzają one z nami bardzo dużo czasu, są prawdziwie szczęśliwe i co najważniejsze, czują się potrzebne i usatysfakcjonowane – podkreśla Andrzej Bochacz.
Jeśli chodzi o kategorię Instytucja Odpowiedzialna Społecznie, w tym roku tytuł przyznano Fundacji Emanio Arcus, wyróżnienia otrzymały zaś Fundacja eBiznes Club i Fundacja Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli. – Ono jest bardzo ważne, żeby budować w naszym powiecie zaufanie między organizacjami pozarządowymi a samorządem. Pozwala to na realizację coraz większych projektów i coraz śmielsze wchodzenie we współpracę z innymi organizacjami – stwierdził na forum rady Krzysztof Bońkowski z Fundacji eBiznes Club. Z organizacjami, no i oczywiście z lokalnymi samorządami, które tego rodzaju aktywność chętnie wspierają. Nie szczędząc często nie tylko dobrego słowa, lecz także grosza.
I organizatorzy powiatowego konkursu, i jego dotychczasowi laureaci co najmniej w jednej podstawowej kwestii są zgodni: było warto. – W trakcie siedmiu edycji konkursu mogliśmy wyróżnić i podziękować podmiotom, które zdecydowały się pokazać, co robią, zgłosić do konkursu i podzielić się z całą lokalną społecznością swoją działalnością – przypomina Dorota Wróbel-Górecka. Działalnością, w której zawsze na pierwszym miejscu są ludzie.